Skip to main content
Stulejka — co to jest?

Stulejka — Co powinniśmy wiedzieć o stulejce?

Stulejka to schorzenie dotykające nawet 10% światowej populacji męskiej. Nazwą tą określamy nieprawidłowość w anatomicznej budowie napletka uniemożliwiającą odprowadzenie do poza żołądź penisa. Z uwagi na umiejscowienie problemu jest to wyjątkowo wstydliwa choroba, która znacząco obniża samoocenę mężczyzny oraz może wpływać na jego życie intymne. Co powinniśmy wiedzieć o stulejce? Jakie są najważniejsze fakty na temat tego schorzenia?

Czym jest stulejka wrodzona i nabyta?

Stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające lub utrudniające jego odprowadzenie poza żołądź penisa jest schorzeniem, które kojarzymy głównie z małymi dziećmi. Nie jest to jednak prawda, bowiem choroba ta dotyka panów w każdym wieku. W przypadku stulejki występującej u noworodków i dzieci do lat 3 możemy mówić o stulejce wrodzonej, która w większości przypadków ustępuje samodzielnie. Z kolei stulejka u chłopców w wieku dojrzewania i dorosłych mężczyzn określana jest mianem nabytej.

Jakie rodzaje stulejki wyróżniamy?

Istnieje jeszcze jeden podział tej choroby na stulejkę niepełną oraz pełną. W pierwszym przypadku odwiedzenie napletka poza żołądź jest możliwe w niewielkim stopniu, przeważnie, gdy penis znajduje się w pełnym wzwodzie. W przypadku stulejki pełnej jest to całkowicie niemożliwe, bowiem zwężenie napletka jest wyjątkowo duże.

Czym jest stulejka?

Jakie są przyczyny stulejki nabytej?

Wśród najczęstszych przyczyn występowania stulejki nabytej możemy wymienić:

  • Niewłaściwą higienę intymną – mamy tu na myśli nieprawidłowy sposób mycia penisa oraz nieusuwanie mastki, czyli mazi gromadzącej się tuż pod napletkiem. Może to prowadzić do stanów zapalnych i zwężenia ujścia napletka.
  • Urazy mechaniczne napletka – najczęściej powstają one w wyniku zbyt intensywnej masturbacji lub po intensywnym stosunku seksualnym. W tym przypadku powstają mikrourazy i blizny, które zwężają napletek.
  • Zmiany w gospodarce węglowodanowej w przebiegu cukrzycy – powstające w wyniku takich zmian rany napletka trudno się goją prowadząc do pojawienia się blizn i zwężenia napletka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *