Skip to main content
Jak wygląda stulejka?

Stulejka — Konsekwencje nieleczonej stulejki

Stulejka to choroba, o której słyszymy często w kontekście małych dzieci. W rzeczywistości problem ten dotyka mężczyzn w każdym wieku i może dotyczyć nawet 10% populacji. Co więcej, nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych powikłań i problemów, nie tylko w życiu intymnym, ale i w sferze zdrowotnej. Jakie są konsekwencje nieleczonej stulejki? Czy operacja stulejki jest niezbędna?

Jak wygląda stulejka?

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki: całkowitą oraz częściową (lub niepełną). W pierwszym przypadku napletek ulega tak dużemu zwężeniu, że niemożliwe jest jego odprowadzenia poza żołądź penisa. Z kolei w przypadku stulejki częściowej jest to możliwe do pewnego momentu i najczęściej tylko wtedy, gdy penis jest w pełnym wzwodzie.

Stulejka u chłopców

Warto również wspomnieć, że u chłopców do lat trzech stulejka ma zazwyczaj charakter przejściowy. Oznacza to, że leczenie stulejki nie jest wymagane, bowiem samoistnie ustąpi ona wraz z rozwojem dziecka i nadejściem zmian anatomicznych w obrębie narządów płciowych.

Leczenie stulejki

Czy leczenie stulejki u dorosłych jest konieczne?

To, czy operacja stulejki u osoby dorosłej będzie konieczna, zależy od zaawansowania problemu. Najczęściej spotykanym rodzajem leczenia jest chirurgiczny zabieg stulejki, który polega na poszerzeniu napletka poprzez jego nacięcie. U wielu mężczyzn zaleca się również leczenie stulejki poprzez wykonanie zabiegu obrzezania, czyli częściowego lub całkowitego usunięcia napletka.

Jakie są konsekwencje nieleczonej stulejki?

Leczenie stulejki to konieczność, która może pomóc zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym u pacjenta. Bagatelizowanie tego problemu może prowadzić do poważnych problemów z oddawaniem moczu, silnym bólem, a nawet zakażeniem prącia. Operacja stulejki pozwala również podnieść samoocenę mężczyzny i zlikwidować strach przed bólem w trakcie zbliżeń intymnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *