Co zrobić jeżeli podejrzewam u siebie stulejkę?
Stulejka należy do najczęściej spotykanych patologii męskiego układu moczowo-płciowego. Nie należy jej jednak w żadnym wypadku lekceważyć — istnienie tego schorzenia może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia licznych powikłań, tak w sferze czysto fizycznej, jak i psychicznej. Jak więc powinien postąpić mężczyzna, który podejrzewa, że ma stulejkę?
Czym jest stulejka?
Jak podają autorzy artykułu „Czy mam stulejkę? Zabieg stulejki Gdynia”, stulejka definiowana jest jako stan patologiczny, w którym niemożliwe jest odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego (wgłębienia pomiędzy żołędzią a trzonem prącia).
Można przy tym wyróżnić:
- stulejkę całkowitą — w jej wypadku nie ma możliwości zsunięcia napletka z żołędzi prącia,
- stulejkę częściową — w tym stanie odwiedzenie napletka jest utrudnione, nie zsuwa się on też z żołędzi do końca.
Każdy z powyższych symptomów, o ile występuje u dorosłego mężczyzny, powinien zostać skonsultowany z lekarzem.
Jakie są objawy stulejki?
Pierwsze objawy stulejki widoczne są najczęściej już w wieku dziecięcym. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku najmłodszych chłopców nie powinny one budzić obaw — napletek jest u nich fizjologicznie sklejony z żołędzią (oddziela się od niej, gdy dziecko ma kilka lat).
Do symptomów tego schorzenia u dorosłych należą natomiast: wspomniane już problemy z odwiedzeniem napletka, jego zaczerwienienie i swędzenie. Stulejce często towarzyszy też ból podczas oddawania moczu.
Jak leczona jest stulejka?
Jak możemy przeczytać w tekście „Jak się leczy stulejkę?”, sposoby terapii tego schorzenia możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:
- metody zachowawcze (nieoperacyjne) — stosowane są one u dzieci w wieku do 5 lat i obejmują zastosowanie maści z glikokortykosteroidami, nakładanej w okolicy napletka;
- metody operacyjne — stosowane są one w leczeniu pacjentów starszych.
Warto przy tym zauważyć, że zabiegi operacji stulejki są uznawane za mało skomplikowane, a rany po nich goją się szybko.
Jak wygląda operacyjne leczenie stulejki?
Operacyjne leczenie stulejki polega na skróceniu lub całkowitym usunięciu napletka (w pierwszym z wymienionych wypadków mówimy o plastyce napletka, w drugim — o obrzezaniu). Każdy z tych zabiegów charakteryzuje się niskim ryzykiem i minimalną bolesnością. Nie niosą one również ryzyka pogorszenia jakości życia seksualnego — wręcz przeciwnie, osoby, które poddały się leczeniu stulejki, zazwyczaj doświadczają poprawy w tej sferze.
Dlaczego warto leczyć stulejkę?
Stulejki nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć, schorzenie to może bowiem prowadzić do licznych powikłań. Najczęściej spotykanym jego efektem są zapalenia układu moczowo-płciowego, niebezpieczne nie tylko dla mężczyzny, lecz również dla jego partnerki. Jeżeli nie będą one leczone — a przy tym nie zostanie usunięta będąca ich przyczyną stulejka — może dojść do rozwoju stanów przednowotworowych.
Istnienie stulejki może też doprowadzić do zaistnienia załupka (schorzenia, w którym odprowadzony z żołędzi napletek nie może powrócić na miejsce). Dlatego też, jeżeli tylko występuje jakiekolwiek podejrzenie stulejki, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.