Skip to main content
Czy leczenie stulejki jest bolesne?

Co zrobić jeżeli podejrzewam u siebie stulejkę?

Stulejka należy do najczęściej spotykanych patologii męskiego układu moczowo-płciowego. Nie należy jej jednak w żadnym wypadku lekceważyć — istnienie tego schorzenia może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia licznych powikłań, tak w sferze czysto fizycznej, jak i psychicznej. Jak więc powinien postąpić mężczyzna, który podejrzewa, że ma stulejkę?

Czym jest stulejka?

Jak podają autorzy artykułu „Czy mam stulejkę? Zabieg stulejki Gdynia”, stulejka definiowana jest jako stan patologiczny, w którym niemożliwe jest odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego (wgłębienia pomiędzy żołędzią a trzonem prącia).

Można przy tym wyróżnić:

  • stulejkę całkowitą — w jej wypadku nie ma możliwości zsunięcia napletka z żołędzi prącia,
  • stulejkę częściową — w tym stanie odwiedzenie napletka jest utrudnione, nie zsuwa się on też z żołędzi do końca.

Każdy z powyższych symptomów, o ile występuje u dorosłego mężczyzny, powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Stulejka całkowita czy częściowa - jak zdiagnozować stulejkę?

Jakie są objawy stulejki?

Pierwsze objawy stulejki widoczne są najczęściej już w wieku dziecięcym. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku najmłodszych chłopców nie powinny one budzić obaw — napletek jest u nich fizjologicznie sklejony z żołędzią (oddziela się od niej, gdy dziecko ma kilka lat).

Do symptomów tego schorzenia u dorosłych należą natomiast: wspomniane już problemy z odwiedzeniem napletka, jego zaczerwienienie i swędzenie. Stulejce często towarzyszy też ból podczas oddawania moczu.

Jak leczona jest stulejka?

Jak możemy przeczytać w tekście „Jak się leczy stulejkę?”, sposoby terapii tego schorzenia możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • metody zachowawcze (nieoperacyjne) — stosowane są one u dzieci w wieku do 5 lat i obejmują zastosowanie maści z glikokortykosteroidami, nakładanej w okolicy napletka;
  • metody operacyjne — stosowane są one w leczeniu pacjentów starszych.

Warto przy tym zauważyć, że zabiegi operacji stulejki są uznawane za mało skomplikowane, a rany po nich goją się szybko.

Do jakiego lekarza ze stulejką?

Jak wygląda operacyjne leczenie stulejki?

Operacyjne leczenie stulejki polega na skróceniu lub całkowitym usunięciu napletka (w pierwszym z wymienionych wypadków mówimy o plastyce napletka, w drugim — o obrzezaniu). Każdy z tych zabiegów charakteryzuje się niskim ryzykiem i minimalną bolesnością. Nie niosą one również ryzyka pogorszenia jakości życia seksualnego — wręcz przeciwnie, osoby, które poddały się leczeniu stulejki, zazwyczaj doświadczają poprawy w tej sferze.

Dlaczego warto leczyć stulejkę?

Stulejki nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć, schorzenie to może bowiem prowadzić do licznych powikłań. Najczęściej spotykanym jego efektem są zapalenia układu moczowo-płciowego, niebezpieczne nie tylko dla mężczyzny, lecz również dla jego partnerki. Jeżeli nie będą one leczone — a przy tym nie zostanie usunięta będąca ich przyczyną stulejka — może dojść do rozwoju stanów przednowotworowych.

Istnienie stulejki może też doprowadzić do zaistnienia załupka (schorzenia, w którym odprowadzony z żołędzi napletek nie może powrócić na miejsce). Dlatego też, jeżeli tylko występuje jakiekolwiek podejrzenie stulejki, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *